środa, 9 stycznia 2013

zwykłe zdjęcie, a taki szumSprawa się przeleżała. Trochę. Ale refleksje z nią związane wydają się mi na tyle ważne że postanowiłem jednak coś powiedzieć.
Kilka dni temu była konferencja prasowa. Nie pierwsza, z pewnością nie ostatnia z takim tłem. Oto Szanowny Pan Premier mówił o planach rządu i o tym by rok 2013 ogłosić rokiem rodziny. Super. Jednak w tym wywodzie nie to jest ważne. Ważne jest TŁO! Oto za plecami Sz.P.P. błyszczało zdjęcie rodziny. No w końcu to ona była bohaterką konferencji.
Pewnie nikt nic nie zapamiętałby z owego spotkania, gdyby dnia następnego, jak to kiepskich bajkach bywa, nie obudziły się demony.
„Dziennikarze śledczy” wykryli aferę godną Watergate. Zdjęcie w tle to – o zgrozo – rodzina nie polska, obca, na dodatek irlandzka. Tragedia narodowa po prostu. Szukając wroga narodu i naszych rodzin „dziennikarze śledczy” dotarli do agencji, która zdjęciami handluje – bo taka jej rola, tak jak rolą fotografa jest robić zdjęcia na zlecenie. Przedstawicielka agencji z dumą pochwaliła się, że inkryminowane zdjęcie jest na tyle dobre, że sprzedaje się świetnie i już wielokrotnie było wykorzystywane. Jak to ze zdjęciami stockowymi bywa.
To woda na młyn zdrowej siły narodu – w tle za premierem powinna być rodzina nasza, własna, polska (kilka tak wzorcowych rodzin by się znalazło). Nawet rzecznik rządu uznał za stosowne nieśmiało powiedzieć, że może to był błąd. A niby jaki błąd?
Czy nikomu nie przyszło do głowy, że to tylko zdjęcie? Że ludzie na zdjęciu, choć tak to wygląda, wcale nie muszą być PRAWDZIWĄ rodziną? Że to tylko modele, aktorzy, pracujący na zlecenie fotografa. Gdy aktorzy grają polityków w spotach wyborczych nikomu to nie przeszkadza (no chyba, że w kolejnych wyborach grają dla partii konkurencyjnej). A może, chociaż zdjęcie pochodzi od irlandzkiego fotografa, to ludzie na nim są z Pernambuco? I co wtedy?
Zastanawiam się, patrząc i słuchając tego co się wokół dzieje, kiedy wreszcie pęknie bańka głupoty i zajmowania się dyrdymałami? Kiedy wszystko wróci na swoje miejsce – zdjęcie będzie tylko zdjęciem, dziennikarz – dziennikarzem a polityk – politykiem?
A agencja miała swoje pięć minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz